Zádušní mše sv. za zesnulou paní Evu Proskowetz - Honigschmid
se uskuteční v sobotu 6. května v 11 h v kostele na hřbitově ve Kvasicích.
Spolek se následně postará o zřízení pamětní desky na její počest.
se uskuteční v sobotu 6. května v 11 h v kostele na hřbitově ve Kvasicích.
Spolek se následně postará o zřízení pamětní desky na její počest.
Také letos na Velký pátek 7. dubna se stala křížová cesta na Kalvárii ve Kvasicích místem ekumenické pobožnosti k uctění památky ukřižování Pána Ježíže Krista s více než šedesáti účastníky. Více obrázků k letošním velikonočním svátkům zde.
V neděli 26.3.2023 po skončení křížové cesty rodin s dětmi bylo na 40 přítomných seznámeno s historií Vrážiska včetně motivace ke stavbě kaple. Letos v srpnu uplyne 260 let od vysvěcení kaple a obrazu Panny Marie Bolestné kvasickým farářem Matějem Moritzem. Účastníci se dozvěděli také o snaze našeho spolku vytvořit repliku barokní kulisy v interiéru kaple, sestávající z pěti obrazů malovaných na lipovém dřevě a mohli shlédnout rozpracovaný první obraz andílka putti i odhalené nástěnné malby v interiéru kaple.
V sobotu 25. března proběhla brigáda členů a příznivců Historického spolku kolem křížové cesty a vrchole Kalvárie. Úklidem a odstraněním náletů bylo zušlechtěno místo k velkopáteční slavnosti i k individuálním návštěvám. Děkujeme všem, který věnovali tento den a své úsilí k veřejně prospěšné věci.
Společenská akce k představení a uctění Antoše Dohnala, spojená se čtením jedné z jeho Hanáckých povídek se těšila zájmu příznivců kultury. Ocenili podání herce MDZ Pavla Vacka i jazyk a vypravěčské umění spisovatele. Tímto večerem byla zahájena série oslav k výročí kvasického rodáka, novináře a literáta, na jehož památku bylo pojmenováno kvasické náměstí.
Dvouminutová reportáž regionální televize TVS o kvasické křížové cestě je zde: https://itvs24.cz/kvasice/krizova-cesta-v-kvasicich-skryvala-tajemstvi
Ve čtvrtek 1.12. 2022 se žáci v rámci volitelného předmětu historický seminář zúčastnili výstavy s názvem: 10 květin pro šlechtické rody Thun a de Suys - druhé zastavení obec Kvasice.
Výstava probíhá v prostorách kvasické sokolovny, je zaměřená především na šlechtickou rodinu Thunů a pojatá zčásti historicky a zčásti umělecky. Žáci se na výstavě seznámili s původem rodu, jejich příchodem do Čech a na Moravu, s jejich osudy na kvasickém panství, nuceným odchodem z tehdejšího Československa i jejich současností. Fotoreportáž z akce najdete ve fotogalerii.
V sobotu 5. listopadu 2022 se konala v zeleném salónku Sokolovny Kvasice vernisáž koláží, fotografií, obrazů a dalších děl uměleckého seskupení Mythighoul. Na výstavě jsou k vidění také díla s tématikou Kvasic - moderní portréty thunské šlechtičny, fotografie uměleckých intervencí v přírodě. Výstava bude přístupná každou neděli od 14:30 do 15:30 až do Tří králů. Přijďte a nechte se vtáhnout do symboliky šlechty a dávných příběhů na počest Kláry Františky Thunové, dámy s řetězy, která tvoří součást portrétní galerie děčínského zámku.
HSMK se aktivně podílí na putovní výstavě o šlechtickém rodu Thunů, posledních majitelích kvasického zámku. Příjďte, abyste se dověděli více o významných spoluobčanech našeho městečka, jejich díle a odkazu.
Přednáška o kvasických památkách předčila očekávání jak svým hodnotným obsahem a zajímavými aktuálními poznatky, tak zájmem místních občanů a hostů, kterým je historie našeho městečka blízká.
Ve středu 14. září se žáci 7. tříd ZŠ Kvasice zúčastnili vzdělávací prohlídky lidové architektury v Rymicích. V rámci dvou prohlídkových okruhů si měli možnost přiblížit život domkařů z 19. století, prohlédli si kovárnu, větrný mlýn a renesanční tvrz. Akci zorganizoval Historický spolek městečka Kvasice.
Po stopách blanenské umělecké litiny se členové spolku se vydali 10. srpna 2022. Navštívili expozici, která je instalována v prostorách zámku v Blansku. Jedním z priorit muzea od jeho vzniku v padesátých letech 20. století byla dokumentace výroby litiny, a to zejména umělecké. Přes velmi zajimavé exponáty různého druhu, od dělové koule po antické sochy, účastníci soustředili pozornost především na díla významného sochaře Antona Dominika Fernkorna. Konkrétně vystavené reliéfy křížové cesty a sochy lotrů, aby je mohli porovnat a získat bližší informace k díle jmenovaného sochaře ve Kvasicích. Návštěva byla předem ohlášena a provázena Mgr. Milanem Koudelkou.I když mnohé exponáty v Blansku byly zničeny požárem, potvrdil že ve Kvasicích se jedná o starší verzi lotrů A.D.Fernkorna. Některé exponáty si prohlédli na Wanklově náměstí. Dalším cílem cesty byla křížová cesta v nedalekém městyse Černá Hora, která byla restaurována a slavnostně otevřena v roce 2004 i s kaplí sv. Rodiny. V zámku Černá Hora sídlí domov důchodců, je ale možno zhlédnout obě nádvoří a zahradu s krásnými výhledy.
Již tradiční Noc kostelů v České republice, do které se zapojila i kvasická farnost, byla letos vyhlášena na 10. června. Původně vznikla v Německu, poprvé se uskutečnila v roce 2001 v Cáchách, přešla do Rakouska, odkud se dostala v roce 2009 i k nám i s poselstvím vídeňského kardinála Christopha Schőnborna, příbuzného paní Evy Hőnigschmid roz. Proskowetzové, pocházející z Kvasic. Noc kostelů dává příležitost všem i těm, kteří sice chodí kolem kostela, ale nemají odvahu nahlédnout dovnitř, prožít zde zvláštní atmosféru. Program Noci kostelů je vždy zvolen tak, aby přinesl vždy něco zajímavého a nového, jak pro děti a mládež, tak pro dospělé a seniory.
Kvasická farnost uskutečnila v tomto roce ještě něco navíc. Od „Božího rána“ ve čtvrtek 9. června 2022 byl připraven kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého na náměstí pro všechny ročníky Základní školy v Kvasicích a program přizpůsoben věku žáků, kteří přišli v doprovodu svých pedagogů. Mimo jiné byla pro ně připravena i komentovaná prohlídka kostela, ve které se seznámili se zakladatelem i stavitelem kostela, s malířskou a sochařskou výzdobou aj. Ostatní návštěvníci se mohli zúčastnit Noci kostelů 10. června 2022. Otevřeny byly dveře obou kostelů v Kvasicích, na náměstí i na hřbitově. Do akce se zapojili také členové Historického spolku městečka Kvasice - Anna Berková, Květa Koutňáková a Václav Dosoudil.
26. května 2022 proběhla ve filiálním kostele na hřbitově exkurze Historického semináře při ZŠ ve Kvasicích pod vedením Mgr. Jiřího Machovského. Deset žáků si prohlédlo interiér kostela s odborným výkladem pí Koutňákové, následoval výstup na věž po skupinách s výhledem otevřenými okny do kraje. Mladí zájemci o historii se tak seznámili s nejstarší vzácnou pamětihodností naší obce.
V květnu 2022 bylo na základě podnětu Zlínského kraje zahájeno řízení Ministerstva kultury v Praze o vyhlášení křížové cesty ve Kvasicích za kulturní památku.
Po několika návštěvách dotčených krajských odborů ve Zlíně přijali na začátku roku 2022 naše pozvání do Kvasic radní pro školství a kulturu Ing. Mgr. Zuzana Fišerová Ph.D., vedoucí oddělení památkové péče Zlínského kraje Ing. Alena Pospíšilová LL.M. a pracovník Národního památkového ústavu v Kroměříži Radim Vrla, kteří podpořili náš návrh na zápis křížové cesty mezi kulturní památky České republiky a činnost našeho spolku. Následně v dubnu 2022 Kvasice ve věci navštívili náměstek hejtmana Ing.Radek Doležel a paní radní Dr. Z.Fišerová, kteří se seznámili se stavem křížové cesty, dochovanými fragmenty v depozitu a projednali s vedením obce možnost majetkoprávního řešení části souboru křížové cesty ve vlastnictví Ředitelství silnic Zlínského kraje a možnosti dotačního financování obnovy. Rada Zlínského kraje odsouhlasila zápis části souboru křížové cesty, který má kraj ve vlastnictví.
Kraj chce přidat na seznam další kulturní památky. Krátkou reportáž o kvasické křížové cestě v Magazínu Zlínského kraje najdete ve stopáži od 7:40 min.
Pietní místo tradičně slouží svému poslání. Jako každým rokem se i letos na Velký pátek konal obřad křížové cesty v ekumenickém pojetí, vedený katolickým knězem P. Mgr. Pavlem Vágnerem a Mgr. Lubomírem Pliskou z místní farnosti CČHK. Zdaleka ne každá obec ani město má k této křesťanské tradici tak cenné historické prostředí.
Fotogalerie z obřadu zde.
Před velikonočními svátky (9. dubna 2022) skupina dobrovolníků, členů historického spolku, rodinných příslušníků a příznivců provedla důkladný úklid zejména horní části křížové cesty a Golgoty na vrchu Kalvárie. Vysekání porostu, úprava pozemku a celkový úklid směřuje k původnímu vzhledu a poslání pietního místa. Z vrcholu Kalvárie se naskýtá skvělý otevřený výhled do údolí Hornomoravského úvalu i na panoráma Hostýnských hor.
Naše žádost o finanční podporu na vypracování restaurátorských zpráv na obnovu souboru křížové cesty v Kvasicích v rámci programového financování podpory obecním spolkům a organizacím byla úspěšná. Na základě usnesení zastupitelstva obce byla na tento účel odsouhlasena veřejná podpora ve výši 60000,- Kč. Děkujeme!
Restaurátorskou zprávu je nutné vypracovat pro každou obnovu památky, která je zapsána v seznamu kulturních památek České republiky. Tyto dokumenty mohou vypracovávat pouze odborníci s licencí udělovanou Ministerstvem kultury ČR. Restaurátorské zprávy slouží jako dokumentace pro provedení obnovy, podklad pro výběrové řízení na dodavatele oprav, kontrolu prací a následné monitorování památky po dobu její životnosti.
Restaurátorskou zprávu vypracuje do konce září 2022 Mgr. A. Jiří Finger, akademický sochař z Olomouce a pan Ilja Běhal, umělecký kovář a restaurátor.
Ve čtvrtek 17.března 2022 proběhlo krátké představení aktivit Historického spolku městečka Kvasice, z.s. části zastupitelů obce Kvasice. Zúčastnění byli seznámení s historií křížové cesty, osobou tvůrce i s plány její obnovy a činnosti našeho spolku.
V květnu byl za účasti pana starosty a členů výboru spolku se záměrem obnovy křížové cesty při návštěvě Kvasic seznámen také kroměřížský děkan P. Mgr. Josef Lambor, který vyjádřil myšlence obnovy svoji podporu.
V roce 2019 vznikla nezávislá aktivita k obnovení křížové cesty v Kvasicích.
I přes pandemii koronaviru jsme pokračovali v historickém bádání, zjišťování majetkoprávních poměrů a na základě objevených skutečností následně zahájili jednání s dotčenými organizacemi a úřady a pracovníky památkové péče. Akce byla od počátku podporována starosty obcí Kvasice Dušanem Odehnalem, Nové Dědiny Romanem Poláškem, Sulimova Zdeňkem Dvořákem i tehdejším farářem Markem Jaroszem.
inPage - webové stránky, doména a webhosting snadno.